IX Edycja Budżetu Obywatelskiego
(29.03.2022)

Niebieskie tło, kobieta, tekst

Serdecznie zachęcamy do udziału w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Warto zgłaszać własne pomysły na miasto i dzielnicę. Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu nasze otoczenie zmienia się na lepsze. Wiele osób może korzystać nie tylko z nowej infrastruktury i zieleni, lecz także z zajęć, imprez kulturalnych i sportowych oraz wielu innych pozytywnych skutków realizacji zadań. Wnioski można składać do 25 kwietnia 2022r. za pomocą specjalnej platformy na stronie budzet.krakow.pl

Środki przeznaczone na realizację zadań

Na realizację zadań w ramach IX edycji Budżetu Obywatelskiego przeznaczono aż 38 mln zł. Z tej puli 7,6 mln zł zostanie przeznaczone na projekty ogólnomiejskie. Koszt realizacji jednego projektu ogólnomiejskiego nie może być niższy niż 25 000 zł oraz wyższy niż 1 520 000 zł.

Kwota przeznaczona na realizację projektów o charakterze dzielnicowym w Dzielnicy I Stare Miasto wynosi w tym roku 1 260 803,50 zł. Koszt realizacji jednego projektu nie może być niższy niż 2 500 zł oraz wyższy niż 504 321,40 zł.

O czym warto pamiętać?

Do budżetu obywatelskiego można zgłaszać pomysły możliwe do wykonania w cyklu jednorocznym lub dwuletnim. W tym roku zgłaszamy projekty, które będą realizowane w 2023 bądź do 2024 roku. Projekt może złożyć osoba niezameldowana w Krakowie, wystarczy, że mieszka w naszym mieście. Mieszkanki i mieszkańcy poniżej 18 roku życia mogą zarówno składać projekty, jak i brać udział w głosowaniu.

W poniższej broszurze przybliżono pozostałe zasady działania budżetu obywatelskiego. Pomoże ona sprawnie przejść od pomysłu do projektu https://issuu.com/obywatelski.krakow/docs/broszura_bo_2021

Harmonogram Budżetu Obywatelskiego 2022

1. Spotkania konsultacyjne z mieszkańcami Marzec – kwiecień
2. Składanie projektów 21 marca – 25 kwietnia
3. Publikacja wyników weryfikacji 8 sierpnia
4. Składanie protestów wobec wyników oceny prawnej 8 – 17 sierpnia
5. Sporządzenie i ogłoszenie listy projektów, które będą poddane głosowaniu do 15 września
6. Głosowanie 30 września – 14 października
7. Ogłoszenie wyników głosowania 7 listopada
8. Zatwierdzenie projektów do realizacji do 30 listopada

Webinaria

Zachęcamy do udziału w spotkaniach online. To doskonała okazja, aby porozmawiać z praktykami i ekspertami z zakresu działań, które warto realizować w mieście.

W dniu 30 marca 2022 roku o godz. 17.00 odbędzie się pierwsze spotkanie, poniżej przedstawiamy jego plan:

  • Krótkie wprowadzenie do budżetu obywatelskiego. Prezentacja platformy do składania wniosków – prezentacja Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia.
  • Wykorzystanie Portalu MSIP Obserwatorium oraz ankiety geoprzestrzennej w procesie składania projektów BO 2022 do bazy pomysłów – prezentacja Wydziału Geodezji.
  • Zielone projekty – o czym warto pamiętać? Inspiracje, pomysły, dobre praktyki – prezentacja Zarządu Zieleni Miejskiej.

Kliknij tutaj, aby dołączyć do spotkania

W dniu 31 marca 2022 roku o godzinie 17.00 odbędzie się kolejne spotkanie, poniżej plan:

  • Zakup książek, gier planszowych, audiobooków, kodów do e-booków, książkomatów oraz działalność kulturalno-edukacyjna na przykładzie Biblioteki Kraków – prezentacja Biblioteki Kraków.
  • Obywatelskie wydarzenia kulturalne od A do Z – prezentacja Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Kliknij tutaj, aby dołączyć do spotkania

Wszystkie niezbędne informacje oraz linki do kolejnych spotkań publikowane są na stronie: www.budzet.krakow.pl