UJ dla Krakowa
(11.01.2018)

18.01.2018 r. (czwartek)  w godzinach 18:00–20:00 w Auditorium Maximum UJ odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu „UJ dla Krakowa” pt. „Zanieczyszczenie powietrza w Krakowie – klimat, analiza pyłów, skutki zdrowotne”, Jego organizatorem jest Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.

Coraz więcej osób śledzi stan zanieczyszczenia powietrza w naszym mieście. I choć problem ten nie dotyczy tylko Krakowa, to wyjątkowo, położenie miasta i związany z tym klimat, powodują szybki wzrostu stężenia i utrzymywania się zanieczyszczenia przez długi czas. Dlaczego klimat Krakowa jest taki specyficzny? Co znajduje się w zanieczyszczonym powietrzu, jaki jest jego skład i źródło pochodzenia? Co właściwie oznaczają podawane przez stacje pomiarowe skróty PM10 czy PM0,1? I kolejne pytania, które się nasuwa: jaki wpływ na nasze zdrowie ma zanieczyszczenie powietrza? W jaki sposób dostaje się do naszego organizmu?

Na te i wiele innych kwestii odpowiedzą, zajmujący się zanieczyszczeniem powietrza, naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego: dr hab. Anita Bokwa – klimatolog, prof. Marek Michalik – geolog oraz prof. Ewa Konduracka – kardiolog, specjalista chorób wewnętrznych.
Po krótkich prezentacjach ekspertów, będzie też możliwość zadawania pytań.

Serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny.

Kolejne spotkanie już w lutym i następnych miesiącach

Więcej informacji na temat wydarzenia znajduje się na Facebooku: https://www.facebook.com/events/370782160051650/ oraz stronie internetowej: http://www.nauka.uj.edu.pl/uj-dla-krakowa