Informacja o Targach Bożonarodzeniowych 2017 na Rynku Głównym w Krakowie
(28.11.2017)

Organizator Krakowska Kongregacja Kupiecka oraz Realizator Firma Artim Sp. z o.o. uprzejmie informują, że w dniach 24 listopada – 26 grudnia 2017r. na płycie Rynku Głównego w Krakowie odbywać się będą Targi Bożonarodzeniowe. Partnerem jest Urząd Miasta Krakowa.

Boże Narodzenie poprzedzone jest okresem czterotygodniowego oczekiwania zwanym Adwentem. Chrześcijanie wierzą, że Dzieciątko Jezus, co roku pojawiające się w szopce, przyniesie ludziom łaski Boże, zbawienie, szczęście, powodzenie i zdrowie.

Boże Narodzenie to święto pełne uroku: to rodzinne spotkania przy wigilijnym stole, wspólne ubieranie choinki i śpiewanie kolęd. W radosnych chwilach Świąt przeżywanych wspólnie składamy sobie życzenia i obdarowujemy się prezentami. Zwyczaj ten praktykowany jest od dawna, kojarzy się z darami jakie przynieśli Dzieciątku pastuszkowie i królowie. Prezenty składane są w Wigilię pod choinką lub wręczane w jej pobliżu. Skąd jednak mieć właściwy prezent? Można go wykonać samemu lub wybrać i kupić.

My proponujemy odwiedzić Targi Bożonarodzeniowe na Rynku Głównym w Krakowie. Jest to miejsce, gdzie można znaleźć świąteczny prezent na każdą kieszeń. Po udanych zakupach wszyscy mogą posilić się przy stoiskach gastronomicznych oraz zatrzymać się przy estradzie, aby podziwiać występy zespołów artystycznych.

Organizowane przez nas Targi Bożonarodzeniowe nawiązują do handlowych tradycji Rynku Głównego i od ponad ćwierćwiecza na stałe wpisały się w pejzaż przedświątecznego Krakowa. Cieszą się niezmiennym powodzeniem zarówno wśród mieszkańców Krakowa, jak i odwiedzających nasze miasto turystów z Polski i z zagranicy.

W ramach tegorocznych Targów Bożonarodzeniowych w Krakowie kupcy z całej Polski zaprezentują towar w ok. 80. kioskach handlowych i gastronomicznych, gościć będziemy też kupców z Litwy, Ukrainy, Słowacji, Holandii, Węgier, Niemiec i Wielkiej Brytanii, którzy sprzedawać będą m.in. wędliny, sery i kiełbasy, chleb, desery z suszonych owoców, chałwę robioną ręcznie, biżuterię z tkanin i drewna, rękodzieło z lnu i wełny, upominki, ceramikę czarną i czerwoną, biżuterię itp.

Na Targach znajdą się stoiska z polskimi potrawami z grilla, będzie stoisko z pierogami wg staropolskich receptur m.in. z kaszą gryczaną i wieprzowiną, z kapustą i grzybami, z soczewicą i suszonymi pomidorami, z mięsem, szpinakiem i serem feta, bobem i boczkiem, z owocami, serem, a także stoisko serwujące zupy: grzybową, barszcz czerwony, żurek, kwaśnicę, barszcz ukraiński, zupę pomidorową, gulaszową, jarzynową, dyniową. Ponadto znajdziemy wędliny z Podhala: kiełbasy z jagnięciny i gęsiny doprawione naturalnymi ziołami, bez konserwantów, wędzone tradycyjną metodą na drewnie bukowym i olchowym, a także sery góralskie i oscypki. Będzie też można skosztować cieszącą się od kilku lat powodzeniem pajdę wiejskiego chleba na zakwasie ze smalcem, kiełbasą, boczkiem, cebulą i ogórkiem. Tradycyjnie na Targach znajdzie się miejsce na beczki z „Grzańcem Galicyjskim”. Nie zabraknie również świątecznych łakoci: prażonych orzechów, krówek, domowych ciast, ciasteczek, będą również churrosy, kołacze oraz kurtosze przygotowywane ze świeżego ciasta drożdżowego, nawijane na drewniany wałek i wypiekane w specjalnym piecu, podawane na słodko z przeróżnymi posypkami, dodatkami i czekoladą. Na Targach będą też owoce kandyzowane, wyroby w czekoladzie i marcepanie, dżemy, konfitury, a także tradycyjne pierniki, miody, grzyby marynowane. Będzie można znaleźć także oryginalne, niezwykle precyzyjnie wykonane wyroby z czekolady w kształcie narzędzi m.in.: klucz francuski, kombinerki i młotki, kłódki, żelazka, koło zębate, czekoladową podkowę na szczęście, czy też czekoladę na gorąco. Jak co roku kupcy oferować będą szeroką gamę świątecznych upominków i dekoracji, takich jak ręcznie malowane bańki, ozdoby choinkowe, stroiki świąteczne, wyroby witrażowe, świece z wosku, szopki, wyroby ceramiczne, wyroby z siana, słomy, drewna, wełny, filcu i sukna, szkło artystyczne, biżuterię, pamiątki, pocztówki, kalendarze, drewniane zabawki, materiałowe maskotki pachnące kawą, czekoladą i cynamonem, wyroby skórzane, kożuchy regionalne, pantofle, obrusy, serwety. Ustawiona zostanie kuźnia, w której odbywać się będą pokazy kowalstwa. Tam też można będzie nabyć podkówkę ze swoim imieniem.

Jak co roku na targach zagości tradycyjne stanowisko Poczty Polskiej, gdzie będzie można nadać świąteczne kartki i listy, a przy okazji uzyskać okolicznościowy stempel wydany specjalnie z okazji Targów Bożonarodzeniowych.

Do dyspozycji Urzędu Miasta Krakowa organizatorzy udostępniają 5 bezpłatnych stoisk targowych, przeznaczonych dla miast zaprzyjaźnionych oraz instytucji charytatywnych.

W tym roku zaprezentują swoje wyroby m.in. Caritas Kraków, Fundacja Pomocy Krakowskiemu Hospicjum, Polski Związek Głuchych, Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i ich Przyjaciół „Klika”, Stowarzyszenie Być,  Alma Spei Hospicjum dla dzieci,  Warsztaty Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia Dobrej Nadziei, Stawiamy na Łapy itp. Dochód ze sprzedaży produktów i ozdób świątecznych na tych stoiskach zasili skromne budżety w/w instytucji, dlatego szczególnie zapraszamy, aby zainteresować się ich ofertą.

Tegorocznym Targom jak zawsze towarzyszyć będzie wiele imprez artystycznych, naszym założeniem jest, aby była to impreza kulturalno-handlowa, a nie odwrotnie.

24 listopada o godz. 1800 zapraszamy na rozśpiewany wieczór z chórem „Jaszczury”.

25 listopada od godz. 1000 przy estradzie będzie można napisać (lub narysować) list do Świętego Mikołaja. Listy będzie można wrzucać do mikołajowej skrzynki pocztowej znajdującej się przy estradzie, a następnie o godz. 1200 przyczepione do mikołajowych baloników listy polecą do nieba. Wzór listu można znaleźć również w sobotę 25 listopada w Dzienniku Polskim.

O godz. 1715 zapraszamy na występ zespołu „Pod Budą”.

O godz. 1800 uroczystej inauguracji Targów Bożonarodzeniowych dokona Prezydent Miasta Krakowa, który zapali również lampki na choince, w tym samym czasie krakowski Rynek rozświetli iluminacja świąteczna. Uroczystość uświetni występ baletu dworskiego „Cracovia Danza”.

W niedzielę 26 listopada o godz. 1300 wystąpią Paulina, Anita i Sabina Pitera, od godz. 1330 zapraszamy na występ solistów oraz zespołu wokalnego „Reflection” z Klubu Kultury Wróblowice. Z kolei o godz. 1530 na estradzie Targów wystąpi zespół folklorystyczny „Skład Niearchaiczny” z Żywca, a o godz. 1800 odbędzie się spektakl muzyczny pt. „W kawiarni u Antoniowej” przygotowany przez Fundację Grupy „Adalex”.

30 listopada od godz. 1700 zapraszamy na wróżby andrzejkowe. Przed estradą wróżka będzie wróżyła i lała wosk, o godz. 1800 odbędzie się koncert andrzejkowy w wykonaniu Małgorzaty Wójcik „Koktajl Muzyczny”.

1 grudnia będzie odbywać się prezentacja Słowacji i promocja regionu Orawa.

W sobotę 2 grudnia o godz. 1300 zapraszamy na koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Mali Krakowiacy” z okazji 40-lecia działalności. W tym dniu od godz. 1500 wystąpią zespoły i soliści z Klubu Kultury Wróblowice.

3 grudnia od godz. 1200 prezentować się będzie gmina Rabka Zdrój. Wystąpi m.in. dziecięcy zespół regionalny „Majeranki”, prezentować się będą rabczańscy twórcy regionalni oraz odbywać się będą warsztaty plastyczne. W tym samym dniu o godz. 1630 wystąpi kapela ludowa „Serenada”.

W środę 6 grudnia o godz. 1430 grupa 142. mikołajów wsiądzie na przystanku Rondo Grzegórzeckie do specjalnie przygotowanego mikołajowego tramwaju MPK S.A. Świąteczny tramwaj przejedzie na Plac Wszystkich Świętych, a następnie mikołaje przejdą na Rynek Główny, gdzie o godz. 1500 odbędzie się „Mikołajowy zawrót głowy” – obie imprezy organizują uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im. ks. kard. Adama Stefana Sapiehy oraz Rzemieślniczej Zasadniczej Szkoły Zawodowej Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości. O godz. 1535 mikołaje przejdą na przystanek Bagatela, wsiądą do świątecznego tramwaju i pojadą na Plac Wszystkich Świętych, gdzie o godz. 1545 Prezydent Miasta Krakowa przekaże im prezenty dla małych pacjentów szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie. Na Placu Wszystkich Świętych mikołajom będzie towarzyszył krakowski artysta Makino, po krótkim występie wsiądzie z nimi do świątecznego tramwaju i pojedzie do szpitala. O godz. 1700 mikołaje spotkają się z dziećmi i przekażą paczki. Przejazd mikołajów organizuje MPK S.A., które w tym roku obchodzi 142-lecie istnienia. Z kolei o godz. 1700 na krakowskim Rynku Głównym odbędzie się impreza mikołajowa. Wróżki oraz postacie z bajek: Elsa, Anna i Olaf prowadzić będą zabawy i harce dla dzieci, a następnie o godz. 1730 na estradzie powitany zostanie Święty Mikołaj. Jego wizyta cieszy się niezmiennie dużym powodzeniem wśród najmłodszych. Święty Mikołaj w zamian za zaśpiewanie piosenki lub wyrecytowanie wierszyka będzie rozdawał dzieciom drobne upominki. Będzie kolorowo i wesoło!

7 grudnia o godz. 1000 przy pomniku Adama Mickiewicza spotkają się twórcy szopek. Organizatorem imprezy jest Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Jesteśmy jednym ze sponsorów tej imprezy. Wspólnie z Muzeum Historycznym organizujemy Korowód Szopek, który około godziny 1200 wyruszy spod pomnika w stronę estrady Targów, na której prezentować się będą niektórzy twórcy. Konkurs Szopek Krakowskich odbywa się po raz 75.

9 grudnia o godz. 1200 odbędzie się uroczysta inauguracja międzynarodowego projektu „Mosty Między Miastami”. Koncerty w ramach projektu odbędą się również w dniach 8 i 12 grudnia o godz. 1600 oraz 10 grudnia od godz. 1530. W tym roku w ramach międzynarodowego projektu „Mosty Między Miastami” obok młodych artystów z Krakowa i okolic zobaczymy zespoły artystyczne z Ukrainy i Słowacji. Projekt „Mosty Między Miastami” służy wzajemnemu poznawaniu kultur różnych krajów, jak i pogłębianiu procesu integracji europejskiej. Organizatorem jest Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie. W tym dniu o godz. 1830 wystąpi grupa kolędnicza „Pleśnioki” z Pleśnej, a o godz. 1900 duet: Agnieszka Jałocha i Daniel Domański.

W niedzielę 10 grudnia o godz. 1045 krakowscy kupcy jak co roku przybędą na Rynek Główny, gdzie zostanie odczytane Orędzie Kupieckie, w tym dniu od godz. 1100 tradycyjnie już swój dorobek artystyczny prezentować będzie podkrakowska gmina Zielonki. O godz. 1800 zapraszamy na „Pastorałki z gwiazdami” – wystąpią Anna Sokołowska, Magdalena Piotrowska, Przemysław Branny, Dariusz Kordek i Łukasz Lech.

14 grudnia na estradzie Targów o godz. 1700 wystąpią Sylwia i Natalia Pitera, a o godz. 1800 prezentować się będzie zespół „Ahaju Fusion” z Boliwii.

15 grudnia o godz. 1530 odbędzie się spektakl Betlejem Krakowskie w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Krakowie oraz Rzemieślniczej Zasadniczej Szkoły Zawodowej Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości, o godz. 1700 zapraszamy na wspólne kolędowanie z zespołem „Sine Nomine” z Wieliczki, a o godz. 1800 będziemy kolędować wspólnie z chórem „Jaszczury”.

Najbarwniejszą imprezą Targów będzie Korowód Kolędniczy, w którym weźmie udział około 25 autentycznych amatorskich folklorystycznych grup kolędniczych. W sobotę 16 grudnia o godz. 1130 zespoły folklorystyczne spotkają się przy krakowskim Barbakanie, następnie barwny korowód przejdzie do Rynku w stronę estrady Targów, gdzie zaśpiewa kilka kolęd wraz z publicznością. Potem każdy zespół będzie prezentował się w różnych punktach Rynku. Korowód od lat przygotowuje Stowarzyszenie Folklorystyczne „Teatr Regionalny”. W tym samym dniu o godz. 1800 zapraszamy na spektakl „Hej kolęda, kolęda…” w wykonaniu Fundacji Grupy „Adalex”. Spektakl przybliży świąteczne zwyczaje Małopolski. Usłyszymy limanowskich kolędników, pokażemy tradycyjne zwyczaje i podzielimy się opłatkiem. Punktem kulminacyjnym będzie wzruszające odsłonięcie cudownego obrazu.

W dniu 17 grudnia o godz. 1200 Prezydent Miasta Krakowa wraz z Metropolitą Krakowskim spotkają się z mieszkańcami Krakowa i turystami na tradycyjnym Opłatku Prezydenckim przed estradą Targów Bożonarodzeniowych. Przed spotkaniem opłatkowym wystąpią artyści kabaretu Loch Camelot. W tym samym dniu o godz. 1300 zapraszamy na wspólne kolędowanie z zespołem „Sine Nomine” z Wieliczki. Następnie o godz. 1400 wystąpi Natalia Pitera, a od godz. 1500 prezentować się będzie gmina Czarny Dunajec. Wystąpi zespół regionalny „Krzesany” z Cichego – grupa kolędnicza inscenizująca tradycyjny, bożonarodzeniowy obrzęd „chodzenia ze szopką”, będą tradycyjne przyśpiewki i tańce górali podhalańskich, a od godz. 1715 gościć będziemy „Jakubowe Muszelki”. O godz. 1830 zapraszamy na spektakl Betlejem Krakowskie w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Krakowie oraz Rzemieślniczej Zasadniczej Szkoły Zawodowej Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości.

20 grudnia o godz. 1800 na Targach wystąpi zespół „Ahaju Fusion” z Boliwii.

22 grudnia o godz. 1645 zapraszamy na wspólne kolędowanie z zespołem „Sine Nomine” z Wieliczki, a o godz. 1800 ponownie wystąpi zespół „Ahaju Fusion” z Boliwii.

W Wigilię, 24 grudnia o godz. 1200 zapraszamy na pokaz „Dziadów Polskich” przy pomniku Adama Mickiewicza według inspiracji Wieszcza. Na cokole pomnika „zamieszanie” urządzą dziady proszalne, weselne, pogrzebowe, kościelne, śpiewając ballady w większości oparte na tekstach ich autorstwa, następnie przejdą w stronę kramów domagając się od gospodarzy jadła, napitku i grosiwa. Między hejnałem z Wieży Mariackiej, a przedstawieniem „Dziadów Polskich” krakowskie kwiaciarki jak co roku złożą kwiaty przy pomniku Wieszcza.

W drugi dzień Świąt 26 grudnia od godz. 1400 zapraszamy na wspólne kolędowanie przy pomniku A. Mickiewicza.

W czasie Targów Bożonarodzeniowych prezentować się będą krakowskie szkoły podstawowe.

 

Patronami medialnymi tegorocznych Targów są: Dziennik Polski, TVP Kraków, RMF FM, RMF MAXXX, Radiofonia oraz LoveKraków.pl.

Symbolem Targów Bożonarodzeniowych jest anioł. Wystrój Targów to głównie żywe choinki zakupione z plantacji świerków. Rynek będzie udekorowany girlandami i pachnącymi choinkami w liczbie ponad 700. sztuk oraz ciepłym, białym światłem. Dekoracje zaprojektowała artysta plastyk Marzena Koperska.

 

Pragniemy podkreślić, że Targi Bożonarodzeniowe to impreza kulturalno-handlowa, samofinansująca się. Organizatorzy nie otrzymują żadnych dotacji z Urzędu Miasta i ponoszą wszelkie opłaty w wysokości zgodnej z przepisami tj. opłatę dzierżawną i opłatę targową.

Targi Bożonarodzeniowe wraz z imprezami towarzyszącymi na trwałe wpisały się
w kalendarz imprez licznie odwiedzanych przez mieszkańców Krakowa i turystów, od lat są elementem promocji naszego miasta. Jesteśmy przekonani, że tak jak w ubiegłym roku nasze Targi odwiedzi wielu Krakowian, a także turystów z kraju i z zagranicy.

Otrzymujemy wiele zapytań o Targi z polskich ośrodków informacji turystycznej oraz z wielu krajów Europy i świata. Informacje o Targach ukazują się w folderach i innych wydawnictwach, m.in. w roku 2007 we Włoszech wydano książkę opisującą Targi Bożonarodzeniowe w różnych krajach Europy, która również zawierała opis naszych Targów, wymieniając je jako jedne z najciekawszych wydarzeń w okresie Świąt Bożego Narodzenia. W 2007 roku Targi Bożonarodzeniowe zostały nawet nazwane hitem zimowego sezonu turystycznego. W 2012 roku ukazał się artykuł, w którym CNN Travel ogłosił Kraków najlepszym miejscem do spędzania świąt, zapraszając na Konkurs Szopek i na nasze Targi.  W 2013 roku miesięcznik „Wesele” dla nowożeńców wydawany na Tajwanie polecił Targi Bożonarodzeniowe w Krakowie jako jedną z dwunastu najciekawszych podróży poślubnych po świecie. W styczniu 2014 roku miesięcznik Elle opisał Targi Bożonarodzeniowe w Dreźnie, Berlinie, Brukseli, Pradze i w Kopenhadze, a Targi w Krakowie uznał za jedne z dziesięciu najpiękniejszych w Europie! W 2015 roku na stronie www.thenews.pl ukazał się artykuł opisujący krakowskie Targi Bożonarodzeniowe jako „jedne z najbardziej udanych dorocznych atrakcji turystycznych na południu Polski”, również w tym samym roku na stronie internetowej www.aluxurytravelblog.com ukazał się artykuł, w którym zostało opisane 15 europejskich jarmarków. Jako jedyne w Polsce opisane zostały Targi Bożonarodzeniowe w Krakowie. W ubiegłym roku CNN wymienił krakowski kiermasz wśród 10 najlepszych targów bożonarodzeniowych na świecie. Kraków znalazł się w tym rankingu wśród takich miast, jak m.in. Berlin, Wiedeń, Strasburg, Montreal, Praga, Florencja czy Kopenhaga. Autorzy zestawienia podkreślali niesamowitą atmosferę, szeroki wybór ręcznie malowanych baniek choinkowych, bibelotów. Krakowskie targi świąteczne docenił także „Newsweek”, szczególnie wyjątkowy klimat, ofertę produktów regionalnych i liczne koncerty kolęd. Kraków znalazł się wśród takich miast europejskich, jak Praga, Brema, Bruksela, Hamburg, Amsterdam, Wiedeń i Strasburg. Targi zostały również wyróżnione przez brytyjski dziennik „The Guardian” jako jedno z najciekawszych europejskich miejsc, które można odwiedzić w czasie zimowych ferii świątecznych.

Targi Bożonarodzeniowe w Krakowie uzyskały wysoką renomę w Polsce i na świecie, o czym świadczy wiele wyróżnień branżowych m.in. otrzymane w 2017 roku Godło  „Teraz Polska” w kategorii na Najlepsze Produkty i Usługi.

 

Więcej informacji można uzyskać w biurze Targów: „Artim” Sp. z o.o. Kraków, ul. Św. Gertrudy 14, tel.(12) 4216712, e-mail: artim@plusnet.pl lub w biurze znajdującym się na terenie Targów Bożonarodzeniowych.