Budżet Obywatelski 2016 - Dzielnica 1 Kraków

Budżet Obywatelski 2016
(17.08.2016)

Dobiegła końca trzecia już edycja Budżetu Obywatelskiego. Prawie 45 tysięcy krakowian oddało swoje głosy na projekty i zdecydowało, na co zostanie przeznaczone prawie 11 milionów złotych.

Do końca marca krakowianie mogli zgłaszać swoje pomysły w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa. Ostatecznie zgłoszono 215 projektów ogólnomiejskich oraz 396 dzielnicowych – w sumie ponad 600 pomysłów na Kraków! Po okresie weryfikacji wniosków sprawy w swoje ręce wzięli krakowianie i między 18 a 30 czerwca oddawali głosy – w tym roku tylko drogą elektroniczną. Aby głos był ważny, należało wybrać trzy projekty ogólnomiejskie i trzy projekty dzielnicowe. W trakcie głosowania do dyspozycji było również ponad 150 punktów, w których można było skorzystać z komputera i internetu, aby oddać swój głos. W wyniku głosowania wybrano 10 zadań ogólnomiejskich i 73 projekty dzielnicowe. Projekty, które wygrały w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego, będą realizowane w 2017 roku. Jest to zgodne z nową zasadą, według której rok głosowania jest rokiem planowania budżetu, a kolejny rok – rokiem realizacji projektów.

Co wygrało w Dzielnicy I Stare Miasto?

W Dzielnicy I Stare Miasto mieszkańcy mogli rozdysponować 100 000 zł. Ostatecznie zrealizowanych zostanie pięć projektów. Najwięcej głosów otrzymał projekt „Ogród rekreacyjny z ogrodoterapią w centrum miasta”. Zakłada on utworzenie w dużym ogrodzie przy DPS im. L. i A. Helclów miejsca wypoczynku dla mieszkańców Dzielnicy I. Ogród rekreacyjny dostępny będzie dla wszystkich mieszkańców dzielnicy w godzinach od 11.00 do 18.00. Ma on pełnić funkcję rehabilitacyjno-wypoczynkową z elementami hortiterapii (ogrodoterapii) poprzez planowane na terenie gry i zabawy, montaż małej architektury oraz możliwość uprawy własnego ogródka. To zielone miejsce będzie służyć też spacerowiczom, matkom z dziećmi i wszystkim tym, którzy zechcą wypoczywać w Dzielnicy I.

Kolejne realizowane projekty to:

 • „Rekultywacja zieleni na placu Matejki”,
 • „Rewitalizacja skweru przy ul. Retoryka”,
 • „Mali ratownicy” oraz
 • „Ogólnodostępne przewijaki dla mam w Dzielnicy I”.

Szczegółowe informacje na temat wyników głosowania mogą Państwo znaleźć na stronie internetowej Dzielnicy I: www.dzielnica1.krakow.pl

Wyniki ogólnomiejskie

W przypadku wyników w budżecie ogólnomiejskim nie zabrakło kontrowersji. Najwięcej punktów w głosowaniu uzyskał projekt „Skrzydła Krakowa” zakładający zakup trzech szybowców, bezpłatne podstawowe szkolenia szybowcowe uprawniające do wykonywania samodzielnych lotów szybowcem (30 sztuk) oraz loty widokowe szybowcem (200 sztuk). W dniu oddania numeru biuletynu do druku Prezydent Miasta Krakowa nie podjął jeszcze decyzji dotyczącej dopuszczenia tego projektu do realizacji – ma ona zostać podjęta w drugiej połowie lipca.

Kolejne realizowane projekty to:

 • „Zamieszkaj obok parku” – zakładający budowę nowego parku obok gęstej zabudowy mieszkaniowej powstającej wokół pasa startowego w Czyżynach
 • „Pierwszy wodny plac zabaw w parku Jordana” – zakładający utworzenie pierwszego w Krakowie wodnego placu zabaw, z wyspą, drewnianym tarasem nad wodą, miejscem do piknikowania i innymi atrakcjami
 • „Łączymy parki Krakowa – z Dzielnicy I, IV, V i VII do Ojcowa” –– zakładający powstanie trasy rowerowej łączącej niemal bezkolizyjnie parki oraz miejsca użyteczności publicznej (urzędy, szkoły, stadiony Starego Miasta, Krowodrzy, Prądnika Białego, Zwierzyńca. Trasa połączy urywające się nagle fragmenty ścieżek rowerowych w jedną sieć.
 • „Bezpieczne kąpielisko” – zakładający budowę stałego pomostu drewnianego o długości 20 metrów i szerokości 3 metrów na miejskim strzeżonym i nieodpłatnym kąpielisku nad Bagrami Wielkimi
 • „Nowa Huta przyszłości – rewitalizacja Zalewu Nowohuckiego” –zakładający budowę nowej plaży, stworzenie trasy informacyjno-historycznej, zamontowanie ładowarek USB przy ławkach, budowę siłowni na świeżym powietrzu, odnowienie pomostu widokowego oraz montaż stolików do gry w szachy dla osób starszych
 • „I ty możesz zostać mistrzem muaythai przeciw narkotykom” – głównym celem serii turniejów Królowie Ringu w Krakowie jest wyłonienie najlepszych zawodników muaythai w Krakowie, ale także upowszechnianie tego sportu wśród mieszkańców miasta oraz promocja kampanii „Muaythai przeciw narkotykom i dopalaczom”
 • „Weekendowe kino letnie na Bulwarach Wiślanych” – propozycja zainstalowania kina letniego na krakowskich bulwarach pod Wawelem w okresie od czerwca do sierpnia 2017 roku i projekcji filmów podzielonych tematycznie w każdy weekend przez czas trwania projektu
 • „Trening samoobrony i asertywności dla dziewcząt” – zakładający realizację warsztatów samoobrony i asertywności wendo dla dziewcząt w wieku od 11 do 12 oraz od 13 do 15 roku życia (10 warsztatów dla 12 osób, każdy łącznie dla 120 uczestniczek)
 • „Komfortowe poczekalnie w szpitalach i składane łóżkofotele” – zakładający zakup mebli, w tym sof, foteli, stolików, oraz klimatyzatorów do pomieszczeń poczekalni Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego w Krakowie.

 

W imieniu Rady Dzielnicy I Stare Miasto oraz Komisji ds. Budżetu Obywatelskiego bardzo dziękuję wszystkim mieszkańcom za zaangażowanie i oddane głosy. Opłaca się decydować!

 

Weronika Duda

przewodnicząca Komisji ds. Budżetu Obywatelskiego