"Bohaterowie naszej przeszłości” – edycja 2017 - Dzielnica 1 Kraków

„Bohaterowie naszej przeszłości” – edycja 2017
(11.12.2017)

Projekt „Bohaterowie naszej przeszłości” realizowany jest od 2009 r. z inicjatywy stowarzyszenia Małopolskie Centrum Edukacji „MEC” i kontynuowany przy współpracy z Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana oraz dzięki wsparciu finansowemu Rady i Zarządu Dzielnicy I Kraków Stare Miasto. Szczególnie godne podkreślenia jest tutaj osobiste zaangażowanie Przewodniczącej Komisji Kultury w Radzie Dzielnicy, Pani Elżbiety Wyszyńskiej.

 

Wspomniana inicjatywa realizowana jest w ramach programu pn. „Edukacja patriotyczna dla szkół Krakowa”. Celem spotkań filmowych jest przypominanie młodym ludziom bohaterskich postaci i najważniejszych wydarzeń z najnowszej historii Polski, o których pamięć jest jednym z elementów budujących zbiorową tożsamość Polaków.

 

W ramach projektu młodzież uczęszczająca do szkół krakowskich, położonych na terenie Dzielnicy I, od kilku lat uczestniczy w projekcjach filmowych połączonych z omówieniem postaci danego bohatera oraz dyskusji. Zebrani otrzymują również materiały edukacyjne, służące utrwaleniu nowo nabytych wiadomości historycznych. Pierwszym prezentowanym w ramach cyklu obrazem kinematograficznym był „Katyń” wyreżyserowany przez Andrzeja Wajdę. W kolejnych latach były to następujące filmy: „Generał Nil” w reżyserii Ryszarda Bugajskiego, „Korespondent Bryan” w reżyserii Eugeniusza Starky’ego, „Rowecki >>Grot<<” zrealizowany przez Stanisława Trzaskę, „Marian Rejewski (1905-1980)” w reżyserii Andrzeja Tomczaka oraz „Generał Stanisław Sosabowski” (scenariusz i reżyseria Edmund Zbigniew Szaniawski).

 

Po koniec listopada 2017 r. w kinie „Paradox”, w ramach kolejnej edycji projektu „Bohaterowie naszej przeszłości” emitowany był film dokumentalny pod tytułem „Polskie Termopile” w reżyserii Leszka Wiśniewskiego (2009). Spotkania zgromadziły uczniów następujących placówek edukacyjnych: XX Liceum Ogólnokształcące im. Leopolda Staffa, Zespół Szkół Mechanicznych Nr 1 im. Szczepana Humberta oraz Zespołu Szkół Chemicznych im. Marii Skłodowskiej-Curie.

 

Tekst: Artur Jachna

Fotografie: Wojciech Pasiowiec